Τρίτη 30 Ιουλίου 2013

Mε επιτυχίες επέστρεψε η Ελληνική Ομάδα Στίβου από τους Βαλκανικούς Αγώνες της Βουλγαρίας.

Ο Κώστας Δουβαλίδης χρυσό στα 110 μ. με εμπόδια
-Άκρως επιτυχημένη ήταν η παρουσία της ελληνικής ομάδας στίβου στους Βαλκανικούς Αγώνες της Βουλγαρίας, με τους πρωταθλητές μας να επιστρέφουν με 18 μετάλλια στις αποσκευές τους
-Η ελληνική αποστολή κατέλαβε την 4η θέση στη γενική κατάταξη τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες, με 175 και 168 βαθμούς αντίστοιχα. Την πρώτη θέση στους άνδρες πανηγύρισε η Τουρκία με 192 βαθμούς και η Ρουμανία στις γυναίκες με 202 βαθμούς.

-Κατά τη δεύτερη και τελευταία ημέρα, δίπλα στα χρυσά των Στεργίου και Λάσκαρη προστέθηκαν τέσσερις ακόμη πρώτες θέσεις από τους Έλληνες αθλητές. Ο Κώστας Δουβαλίδης επιβεβαίωσε την πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση στα 110μ με εμπόδια και με 13.44 ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, το ίδιο και ο Κώστας Νακόπουλος στα 800μ με χρόνο 1:49.93.

-Χρυσό και για την Γρηγορία Κεραμιδά στα 200μ με επίδοση 23.68 αλλά και για την Ολυμπία Πετσούδη στα 100μ εμπόδια με 13.55.

-Στην 3η θέση βρέθηκε η Ευαγγελία Σοφάνη στη σφαιροβολία με καλύτερη βολή στα 15.21μ. ενώ Γιώργος Τρέμος στη δισκοβολία κατέκτησε επίσης το χάλκινο με 55.12μ. Ίδιας απόχρωσης μετάλλιο κρέμασε στο στήθος ο Παύλος Μπόφτσης στο τριπλούν με καλύτερο άλμα 15.53μ, όπως και η Ουρανία Ρεμπούλη στα 5.000μ με χρόνο 17.13.71.

-Η ομάδα 4χ400μ των ανδρών τερμάτισε σε 3:12.03 με τους Λουλά, Νακόπουλο, Δαρδανελιώτη Ζαβράδο καταλαμβάνοντας την 4η θέση, ενώ ο Κώστας Γκελαούζος στα 3.000μ με επίδοση 8.32.82 πήρε την πέμπτη θέση.
 -Η ομάδα 4χ400μ γυναικών (Φρατζή, Θεοδωρακοπούλου, Σύρου, Κλάδου) τερμάτισε στην έκτη θέση με χρόνο 3.46.80 και στα 200μ εκτός συναγωνισμού ο Γιάννης Δουλγέρης πέτυχε 21.57 και ο Γιώργος Κουτσοθεοδώρου 21.47.
Πηγή: gazzetta.gr